Killer: Nejprve ti musím poděkovat za ty skryté lokace. Zítra se do toho pustim a zkusim ty mapky předělat. Ostatní díly budeš dělat také?
K TES 4: Svým způsobem nejsi tak daleko od pravdy i když já bych toho Dark Messiaha spíše nahradil Gothicem, ale v principu to tak je. TES se ideálně hraje z pohledu první osoby (jde však přepnout i do 3rd person, právě jako je to u Messiaha nebo Gothicu). Má však redukovanou akční složku, stejně jako Gothic. S Might and Magic bych tam viděl společný rys v dialozích (menu s nabídkou apod.), protože ty byly v TES 4 zjednodušeny (v Morrowindu je systém hyperlinků, podobně jako u webové stránky, takže jsou více propletené). Ohledně systému už však jde o zcela jinou hru, protože dovednosti se v TES zvyšují jejich používáním nebo placeným tréninkem. Přitom neni třeba žádných dovednostních bodů, pokud máš peníze, můžeš být mistrem meče hned na začátku . Stejně tak se levely nezvyšují ve cvičírnách a společně s rostoucím levelem lze permanentně zvyšovat i základní dovednosti. Level postavy se přitom odvíjí od levelu dovedností, opět žádné zkušenostní body za zabíjení a plnění úkolů. Systém dovedností je rozsáhlejší a každá postava se v nich může bez ohledu na povolání dostat na maximum (jsou zde jen penalizace za povolání, což spočívá v tom, že se daná dovednost bude zvyšovat pomaleji). Různých předmětů je požehnaně a dočkáš se i možnosti vlastního očarování předmětů. Samotná stránka magie je však taková zvláštní, už od dob Morrowindu jsem jí nepřišel na chuť a používal jsem pár osvědčených kouzel (zapoměň na taková kouzla jako je armageddon nebo dračí dech). Zato se mi líbí dovednost alchymie, ta je opravdu vypracováná velmi dobře. Pěkný je i gildovní systém, protože narozdíl od Might and Magic zde můžeš postupovat v hodnostech a případně se stát hlavou cechu. Úkolů je v TES mnohem více a taky je zde plno "hluchých" lokací, které s žádným úkolem nesouvisí. A nakonec nesmím zapomenout na luk, protože v tom je TES zatím nepřekonaný, v žádné jiné hře jsem si s lukem takto dobře nezalovil .
Oproti Morrowindu se mi však Oblivion zdá místy takový nedotažený, čekal jsem od něj trochu více, neboť Morrowind svého času znamenal revoluci. Grafika je pěkná a neni to zas tak náročné na výkon (např. oproti Gothic 3). Za zkoušku to určitě stojí, poznáš alespoň další dobrou herní sérii. |