Pro psaní příspěvků do Knihy návštěv je nově vyžadována platná registrace na Fóru (přihlašovací údaje pro Knihu návštěv a Fórum jsou identické).

Jméno
Heslo
Jméno: Elemir 18. 6. 2012, 11:48:04 delete
e-mail:
 
To je dobrá otázka Bohužel na to asi neexistuje jednoznačná odpověď. Z poloviny je to skutečně kvůli retro zážitku, ale ta druhá polovina se opírá o možnosti toho hardware.

V první řadě je třeba rozlišit, že za starý PC lze považovat cokoliv pod hranicí dvoujádra - anebo jinak, hranici tvoří počítače, které už nepodporují Windows 98 (aby se vyloučily i jednojádra odvouzená od architektury x64 apod.). Na jedné straně se tak vedle sebe objeví jak výkonná řešení na Athlonu XP, tak psací stroje na Celeronu (I). A teď záleží, co se na tom bude hrát. Samozřejmě, že na ten Celeron nebudu cpát Gothic II, ale přizpůsobim to té době.

A teď proč ... protože emulátory jsou sice hezká věc, ale jsou to prostě jen emulátory. Takový Glide z toho člověk prostě nedostane (teda alespoň si nevzpomínám, že by se o tom kdy mluvilo). Kopance to někdy hází i při nastavení zvukovky (je rozdíl mezi emulátorem DOSu na Windows a na Linux). Takže jednou z věcí je identická atmosféra. U Virtualizace pak jsou problémy hned dva - 1) licence a 2) experimentální 3D podpora a aby to nebylo málo, Windows 98 jsou třeba u VirtualBoxu vůbec mimo podporu, u VirtualPC je pak člověk vázán na verzi dle vlastní verze Windows Xp/Vista/7 (podle toho pak MS hází uživateli různě silné klacky rovnou pod nohy). Prostě třebas hry na Infinity Engine můžou mít s novým hardwarem problém (případně s ovladači) a upřímně řečeno, řešit to přes WinXP ve virtuálu mě přijde přinejmenším výstřední

Vesměs je to ale spíše kvůli té atmosféře, je něco jiného sedět u M&M a 15´´ CRT, kdy zvuky jdou konečně jak mají a je také nezapomenutelným zážitkem zahrát si HoMM III na Pentiu I s 8 MB RAM :D
Jméno: Templayer 18. 6. 2012, 10:04:10 delete
e-mail:
 
Tady jsme snad všichni skončili pod 2003 xD

Jinak pořádně nechápu (mimo retro zážitku), proč mít starý počítač ( s pár mega pamětí).

Já mám AMD Phenom II 3 GHz trojjádro, 1 GB grafická karta, 2,5 GB RAM, 5 tera disky (respektivě součet místa na všech discích včetně síťových, jakýkoliv harddisk v síti samozřejmě používám na všech PC v síti přes síť ... uff) a samozřejmě windows XP Media center edition kombinovaná s Professionalem a s nádstavbovým jádrem od Visty.
Rozjedu naprosto cokoliv (nejnovější i nejstarší počiny). Dokonce i hry na PS 2, které jsou na PS 2 exklusivní (po spoustě hodinách jakési znásilněné formy programování emulátoru xD ) a to pravidelně, bez chyb, plynule, 100% rychlosti i kvality. Yay. Až na Dragon Ball Budokai Tenkaichi 3 tuším. Tam mi občas problikávají textury O_o .
Jméno: VOSA 18. 6. 2012, 08:04:10 delete
e-mail:
 
Koukám, že jste tady moje krevní skupina
Také jsem, co se týče her, dosti oldschooler a moc nových her jsem si nezahrál. Nejnovější hry, co mám nainstalované jsou vlastně Heroes 5 a 6 (jsem fanoušek série ). Nicméně mám teď nové PC, tak se chystám na oba Zaklínače a pak se uvidí. Hodně her mě za tu dobu minulo, protože jsem také skončil tak nějak na úrovni roku 2003, možná 2004. Ne, že bych přestal hrát, ale tak nějak jsem se spokojil se staršími hrami. (WC3, HOMAM 3, Gothic 1, 2, Wolfenstein:ET, Trackmania, atd.)
Jméno: Elemir 18. 6. 2012, 03:49:15 delete
e-mail:
 
Rok 2003 už byl z pohledu RPG za vrcholem, většina toho vyšla v období 1999 až 2002 - IWD 2 vyšlo ještě na konci 2002, Lionheart a Golden Land už 2003, plus datadisk k NWN. Poté následovala tříletá pauza. To, co vyšlo mezitím, ani nestojí za řeč. Nebýt roku 2006, zejména Gothic 3, tak si ještě dodnes s přehledem vystačím se svým Athlonem XP 3200+ s GF 7600 GT. Naopak, nový hardware se zdá být ve spojení s Infinity enginem docela problém, u IWD 2 docela skřípu zuby.

Se staršími tituly si určitě taky vystačím ještě na hodně dlouho. Horší je, že já nemám odehrané ani to období 1999 - 2002. Takové pecky jako Fallout nebo Planescape Torment se mi leta válejí jen ve stole. O strategiích nemluvě. Současné údajné AAA tituly mě už nechávají chladným. Po mírném rozčarování u Zaklínače 2 nebo marném hledání herní převratnosti ve Skyrimu, jsem rezignoval.

Ta největší hra mě nakonec čeká ráno ... jmenuje se Slackware
Jméno: Majk 18. 6. 2012, 01:30:03 delete
e-mail:
 
No, to máme stejný. Her vydaných po roce 2003 jsem určitě hrál míň než deset - a ani mě to neláká. Teda nepočítám freewarovky nebo zajímavý indie mající co nabídnout (Machinarium, Minecraft...) Ten rok 2003 by se dal i pro mě označit za zlomový: úžasný Vietcong a Rise of Nations a vlastně v dalším roce ještě GTA:SA a potom šlus, o AAA titul, který by mě nadchnul, jsem zakopnul jen výjimečně. Často si pustím třeba Indiana (pořad o hrách, asi to znáte), ale spíš kvůli těm lidem, co to dějají, protože u 90% recenzí si říkám - která síla na světě by mě tohle donutila hrát?

Ono stejně - i když jsem vyrůstal v době DOSu, je furt co dohánět. Je tolik her, co jsem ještě nehrál. Třeba minulý týden jsem si konečně pořádně zapařil UFO, ačkoliv tu hru znám už skoro dvacet let (ty bláho, to fakt letí, zpomalit!) A pak je tady ještě Amiga a osmibity a konzole... to se nedá do smrti zvládnout.
Jméno: JCMurphy 18. 6. 2012, 00:16:49 delete
e-mail:
 
Já ještě před třema rokama valil na pentium III 667 mhz, GeForce 2 32mb, 1gb ramek... a vůbec mi to nechybělo... já ty hry od roku 2003 nahoru prostě nemusím a na moje lásky M&M a Forgotten realms to bohatě stačilo
Jméno: Majk 17. 6. 2012, 22:07:30 delete
e-mail:
 
Hehe, zrovna dneska jsem celej den dělal čistku sklepa (už to chtělo jak sůl) a narazil jsem na ještě daleko větší stařešinku, na kterou jsem úplně zapomněl... 386 40 MHz, 4 MB RAM, sice bez disku, ale těch mám plno... největší sranda je, že i tahle potvora jede, jenom si pochopitelně nepamatovala BIOS, ale po nastavení schramstla bootovačku DOSu a v pohodě. Ještě tam dám ISA zvukovku, jednu jsem ve svém arzenálu našel, a to bude RETRO! No... samozřejmě že DOSBox je pohodlnější, ale ten pocit, to chroupání diskety a tyhle věci, to se nahradit nedá.
Jméno: Elemir 17. 6. 2012, 22:01:35 delete
e-mail:
 
Ahoj, hezký PC, taky jsem kdysi chvilku jeden takový vlastnil. Voodoo 3 je dobrá karta, ale tenhle penťák má bohužel FSB na 66 MHz a pokud je tam ještě nějaký HX (či FX) chipset a spol., tak to ani nepůjde taktnout. Jinak by to bylo lepší, ovšem pro ty starší hry ideál i tak. Kdybych měl místo, tak bych taky namísto virtualizace raději zvolil kus echtovýho hardware a k tomu klasiku CRT monitor.

Patch 1.3? Nejsem si teď plně jist, mám za to, že jsem s tím jednu celou hru odehrál, ale kecal bych, kdybych to tvrdil na 100%. Prakticky všechny zálohy mám totiž ve verzi 1.1. Musel bych kouknout na save, jestli se to v nich projeví.
Jméno: LoganStoppable 17. 6. 2012, 21:26:10 delete
e-mail:
 
Zdravím. Tak se mi podařilo sehnat od známýho starou vykopávku: P II - 233 Mhz, 512 MB RAM, VooDoo 3 a 15 GB HDD. A protože mám ještě spoustu her z minulosti, můžu se zase oddávat starým dobrým časům :D Pravda, 233 má celkem problémy s hramy typu Mortyr atd. a MM 6-8 se trochu zadýchávají. Ale hlavní je - VŠE MI JDE! I starý HoMaM a další hry, který jsem ani předtím nerozeběhl.
Tak nějak vesele jsem musel uzavřít úspěšný semestr, ne? :D

Elemire, prosím tě, zkoušel jsem patch pro MM6 ( 1.3). Potvrzuji, že to jde naroubovat hned na 1.0 - ale vyvstává otázka: Opravuje to chyby typu "problém s soškami, princ zlodějů" atd. ? Vím, že jsi psal, že obsahuje fixy z předchozích verzí, snad i ofiko. Nevíš o tom něco? Díky
Jméno: Elemir 16. 6. 2012, 19:20:37 delete
e-mail:
 
Předpokládám, že z biologie si taky maturoval a přesto botaniku na veterině moc nevyužiješ Taky jsem na SŠ proti řadě věcí protestoval, ale jak šel čas, tak jsem zjistil, že jsem řadu svých postojů postupně přehodnotil. Je to celkem normální, tuším, že moji tehdejší oponenti ze starší generace v mládí význavali stejné názory

Ale zas k M&M, díky tomu tvému popisu putování s druidem jsem se zas po dlouhé době podíval na alchymii. No a nakonec to skončilo docela zřetelným doplněním kapitolky. Zjistil jsem, že jsem to tenkrát nějak odflákl Resp. nedotáhl ... Začalo to přitom celkem nevinně, dle toho popisu jsem hledal alternativní řešení pro jednu úlohu, co si už pár týdnů pro stránky připravuju a testování ukázalo drobné nedodělky. Jenom doufám, že podobných věcí se neobjeví více, protože tohle vůbec žádný starý rest nebyl, ale nakonec jsem u toho strávil půl dne :D
Jméno: JCMurphy 16. 6. 2012, 16:51:49 delete
e-mail:
 
eh? nejhorších x% propadne? to je letos nový? my nic takový myslím loni neměli...
a ty Elemire kušuj s povinnou matematikou -_- všechno co sem letos z matiky na veterině použil jsem uměl ze základní školy...
Jméno: Elemir 16. 6. 2012, 13:44:31 delete
e-mail:
 
Přesně tak, provádět korekce podle předem daného modelu je zcestné. Rozdělovací skóre by mělo být jasně a pevně dané. Prostě kdo je nad čarou prospěl, kdo pod ní, neprospěl. Jak říká Strider, neni nic jednoduššího, než-li říct, k lehké formě je třeba umět to a to, k těžké zas to a to, modelové otázky najdete tady a tady (v testu by se pak lišily např. jen zadanými hodnotami). Každý by tak věděl, do čeho jde a všichni by měli stejnou možnost se dobře připravit. V takovém případě by určitě i VŠ ustoupily a na základě težší varianty matematiky by se na technické školy bralo bez přímaček. Jsem a vždycky jsem byl pro povinnou maturitu z matematiky, ale ne na úkor toho, že se z ní udělá vyslovený strašák. Z jednoduché formy se stala parodie, z obtížnější noční můra kvůli nejednoznačnosti zadání.

Když jsem si podával přihlášku na VŠCHT, tak mi společně s oznámením dorazila i sbírka příkladů z matematiky, podle níž se test sestavoval. Nechápu, proč tohle nemůže být u státních maturit. Vlastně chápu, on by CERMAT, potažmo Scio přišlo o poměrně velký a hlavně jistý balík peněz.
Jméno: Adam23 16. 6. 2012, 09:23:57 delete
e-mail:
 
Já ohledně maturit nechápu to umělé ořezávání podle Gaussovy křivky, jakože mají nařízeno nechat nejhorších x% propadnout. To pak přece vůbec nezáleží na obtížnosti, ne?
Jméno: StriderCZ 16. 6. 2012, 08:53:20 delete
e-mail:
 
Mně naštěstí státní maturity minuly, a syna asi minou (bude maturovat příští rok). Co mi na nic vadilo bylo to, že nejprve si někdo vymyslel testy a plavte. Konkrétně u maetmatiky bych bral za férové pokud by Cermat (nebo kompetentní ministerstvo) řekllo: Všechny příklady v testu vychází z té a té učebnice. Tzn. pokud pochopíte učivo z těchto materiálu, musíte splnit maturitu na 100 %. A ne, že jak je u nás obvyklé, skupina odborníků vymyslí příklady (pro ně lehké a banální) a povečerch sesmolí test.

Jméno: Elemir 15. 6. 2012, 22:34:02 delete
e-mail:
 
Díky

Právě, on je to s těmi maturitami takový kombinovaný problém. Základní potíž je už v úrovni výuky, která je logicky mezi různými typy škol jiná (gympl vs. ostatní). Proto jednotná maturita ani jinak dopadnout nemohla. Legrace na tom všem je, že na VŠ se z toho poté využije beztak jen polovina. Když si vzpomenu, že látku z matiky za 4 roky jsme probrali během 5-ti hodin a pak už následovalo nové učivo, musím utřít slzu O to hodnocení opravdu nejde, na to už nikdo nikdy koukat nebude, podstatné je, že člověk prošel. Ovšem rýpnout si musím, mě to v porovnáná s tím, co jsme měli my, připadalo docela humorné.
Jméno: JCMurphy 15. 6. 2012, 21:02:13 delete
e-mail:
 
Já byl za státní maturity rád... proč bych se měl učit všechny ty literární hovadiny, když jsem mohl jenom napsat test a naučit se 20 knížek/autorů... (vypadalo to tak, že sem se začal učit v 9 ráno a ústní měl ve čtyři)aspoň sem se mohl zaměřit na profilovky, který byly využitelný k přijímačkám... jinak mi taky vyznamenání uteklo o jednu trojku :D
Jméno: Templayer 15. 6. 2012, 20:21:25 delete
e-mail:
 
Sakra xD
Jméno: anonymní uživatel 15. 6. 2012, 20:21:07 delete
e-mail:
 
@Elemir - No, lehčí maturity ... ono dvouletej obor, to byl spíš rychlokurz ... nastoupilo nás 32 a maturitou prošlo 12 xD
Já jsem tedy nadmíru spokojen.
A navíc se od nás neočekávalo, že budeme mít kdokoliv jakoukoliv známku lepší než 3. Takže tak.

Jinak jak mi připomenula Vosa - Výtečné stránky. Vše poměrně velmi přehledně na jednom místě.

@Vosa - díky
Jméno: VOSA 15. 6. 2012, 18:14:20 delete
e-mail:
 
Zdravím MM komunitu

JCMurphy: Dobrá práce s dohráním sedmého dílu jen s druidem Osmičky za upíra se neboj, je to silná postava (upíří schopnosti, mistr meče, kožené zbroje, alchymie, regenerace a magie těla). Chystám se na vstup do krystalu a doposud jsem se nedostal do vážnějších problémů. Ale kdo ví, třeba uvnitř shořím jako papír politý benzínem Jestli se mi to podaří dohrát, tak někdy v budoucnu zkusím osmý díl s minotaurem (mohlo by to být dost zajímavé - začátek bez štítu, helmy a bot, které zvyšují TZ a celkově maximálně s expertní magií). Každopádně ti budu přát, aby ses u hry bavil stejně jako já (Ten omezený inventář mě také v začátcích štval. Samozřejmě by šel ošetřit najmutím postav v krčmě a necháním je umřít, ale takový dobroděj jako já něco takového nemohl udělat )

Elemir: Chtěl bych pochválit tvé stránky. Přehledné, obsahující veškerou mightandmagicovou moudrost Dozvěděl jsem se tu spoustu nového a navíc je fajn pročíst si bestiář, znát jízdní řády a složení lektvarů Je fajn, že někdo udělal této skvělé herní sérii takové stránky, okolo kterých existuje i v současné době živá komunita lidí.

Templayer: Gratulace k úspěšnému složení zkoušky dospělosti Vítej v klubu
Jméno: Elemir 15. 6. 2012, 17:18:55 delete
e-mail:
 
4Adam23: Je to tam

Obecně: Lehčí verzi maturity bych tu raději ani moc nevytahoval, na tom nebylo co zkazit Jó, kde jsou ty doby, kdy tohle všechno mělo vůbec nějaký význam :D