Aha, tak jsem si to myslel dobře Na tom fóru jsem byl snad jednou a to ještě před release hry.
Nechci říkat, že podobné diskuse se dříve neděly, ale tohohle si začínám nově všímat až od Skyrimu. RPG vždycky byl a do budoucna stále bude široký záběr her, ale to, že se to řadí pod hlavičku RPG ještě automaticky neznamená, že to můžu začít porovnávat 1:1. Svět Witchera je mi bližší, ale stejně tak je mi bližší svět Gothicu a dohromady obě hry cílí na jiný herní zážitek.
Z minulosti si vlastně vybavuju jeden spor - Baldur´s Gate vs Diablo II Vypadá to podobně, hraje se to podobně, je to skutečně podobné? Není! Po stránce hratelnosti je to něco jiného. A přesto se pořád porovnávalo, co která hra dělá lépe a zda-li je Diablo vůbec RPG Namísto toho, aby byli lidi rádi, že tu mají dvě odlišné hry, tak by nejraději místo toho chtěli 2x tu samou hru, akorát od dvou odlišných vývojářů. Něco jiného bylo, když se různé klony Diabla začaly se samotným Diablem porovnávat, to má mnohem větší význam. Podobně třeba hry v rámci série.
Podobný průšvih vzniká i u recenzí, ono to vypadá jako tradice, když recenzovanou hru začnu přirovnávat k jiné hře, ale tohle mělo ve skutečnosti význam v minulosti, kdy prostě nějaké ty obecně známé etalony byly dány. Stačí jen připomenout Lords of Xulima a jeho porovnávání s Divinity: Original Sin. Dva odlišné gameplaye a cílení. Někdo tu z D:OS udělal etalon, aniž by jakkoliv přemýšlel, že ta cílovka může být úplně jiná, resp. D:OS nepolíbená
Ale abych to moc nezakecal ... když se pak kolem Skyrimu začaly rojit hlášky o casual hráčích, div né o retardech, tak jsem přemýšlel, jestli to už nebrat osobně Absence kadibudek mi rozhodně k plnému zážitku nechyběla (ostatně Risen je třeba má ) a stejně tak plno dalšího. Tak buďto mě ta hra baví, nebo nebaví, ale nebudu na tom hledat něco jiného. |