Ano, je to o zkušenosti, ale jak rengo naznačil, i ta se prostě vyvíjí dál. Taky jsem žil vedle gheta, měl jsem mezi cikány kamarády, ale postupem času si vše začneš dávat do souvislosti. Když vidím, jak si tu ona entita vesele žije z našich peněz, pak jen stěží můžu být neutrální. Přiznám se, že v tomto ohledu už také nedělám rozdíly.
Pro nás jsou pak uprchlíci analogií k této naší jediné zkušenosti a tak to logicky použijeme jako argument (pokud jste koukali na Jílkovou, tak tam to zaznělo hned několikrát). Celkem to i chápu, nešťastné na tom ovšem je, že to okamžitě zavdává příčinu předsudkům a na to ve finále doplatí ti, kteří tu pomoc skutečně potřebují. Je to živná půda pro radikály na obou stranách a těm rozhodně nejde o blaho komunity, z níž sami vzešli. Podle mě ti islamisté, co se začali tak hlasitě ozývat a vydupávat si svá práva, jsou právě dost radikalizovaní.
Někdy si říkám, že Evropa na ten svůj humanismus jednou dojede. Její bezzubost se právě ukazuje v tom, jak neumí předcházet konfliktům a když už nastanou, neví si s nimi rady. Výsledkem pak je, že obyčejná banalita přeroste ve vážný problém. Na tomhle je totiž krásně vidět, jak se jednotlivé problémy postupně slily v jeden. Proto je také dost těžké si na to utvořit nějaký pevný názor. |