Co se týče psů (tady jsme zase za bezpečnou hranicí :-D) tak jo, samozřejmě, genetika vliv má, a k zařazení například agresivních jedinců do chovu by nemělo docházet, ale takovej čistokrevnej pes je bez papíru levnější, a kdo ví, kdo byli jeho rodiče... U papíráků jsou samozřejmě taky problémy, ne každej chovatel je zodpovědnej a spousta problémů je hodně rozšířenejch.
Navíc i psi samozřejmě odkoukávaj chování od rodičů nebo od okolních psů. Fena je agresivní nebo bojácná, pic, štěňata budou taky, a dědičnost za to opravdu nemůže. Hodně problémů pak dělaj samotný chovatelé psa, který si koupěj "bojový plemeno", aby vypadali drsně, a věděj o psovi houby. Zmiňovaný plemena byly šlechtěný na boj s jinejma psama nebo dalšíma zvířatama. Vůči lidem by měly bejt naprosto neagresivní. (Jinak tušim, že nevíc pokousání maj na svědomí jezevčíci.)
Tady se navíc dostáváme ještě k oblíbenýmu: ten zlej pes z ničeho nic zaútočil na to dítě, který si ho vůbec nevšímalo a šlo dva metry před nim... No jistě. Psi nejsou blbí. Oni si pamatujou, jak ho to dítě před tejdnem dloubalo do oka, nebo ho tahalo za uši a já nevim co ještě. Pes je lovec. Umí číhat, najít si příležitost, zaútočit ze zálohy. Většina psů čeká, až se nepřítel otočí zády. Nebudou riskovat vlastní zranění čestnym bojem, pokud se mu můžou vyhnout. Proto platí, vždycky si hlídejte dítě a odvlečte ho od psa, když mu nějak ubližuje. Bohužel spoustě rodičů tohle chování připadá roztomilý a ha ha ha, jak si to ten pes nechá líbit. A on najednou nenechá.
...
Samozřejmě pak tu máme čistokrevný plemena, který jsou zdegenerovaný, aby vypadaly třeba jako takovej mops, nebo kokr. Když se řekne čistokrevnej pes, tak to fůra lidí už dál nerozlišuje, ale on je rozdíl mezi pracovnim plemenem a nějakym uslintanym degentem. Pes má vypadat jako pes a mít nějaký přiměřený tvary. Já když vidim ty chudinky moderní německý ovčáky (takový ty přehlídkový, ty pracovní jsou stále normální... proč asi), tak si říkám, jak se to může někomu líbit.
...
Co se týče genetiky u lidí, nikdy nepochopim, že se množej lidi, který VĚDĚJ!, že maj nějakou dědičnou poruchu. To je u mě zhovadilost největšího kalibru. Vyhynutí nám skutečně nehrozí. Neni důvod, aby každej předal svoje geny, zvlášť když ty geny stojej za houby. |