Apple IIc je poměrně zajímavý stroj, který už byl opravdu dobře uzpůsoben a v americe byl nejspíše i hodně rozšířen. Byl navíc snadno rozšiřitelný. IBM PC v té době ještě tápalo, byť bylo o 3 roky starší Dodnes je mi naopak záhadou, jak se IBM PC mohlo udržet. Z pohledu hraní to nebyla žádná sláva. Grafický výstup, zvuk, proto v té době vládly hernímu světu konzole a Amiga. Z pohledu pracovního užití pak bylo omezeno softwarem.
IBM PC pravděpodobně zápasilo i s cenou, proto existovala hardwarová kopie v podobě Tandy PC, které je s IBM PC kompatibilní a cenově bylo nejspíše dostupnější. Nezájem zažil i počítač MSX, který se ale nakonec uchytil v Japonsku a z Japonska pak známe i sérii počítačů postavených na dalších Intel čipech. Skoro si říkám, že IBM PC zachránil právě svět kolem a hlavně Evropa. Asi to nebude úplně ideální srovnání, ale je to jako u dnešních konzolí, taky mají své dva hlavní zástupce a sféru vlivu.
V 80. letech prostě bujel pokrok na všech frontách, ale každá z firem se snažila uzmout si prvenství pro sebe. Proto tolik různých počítačů a řešení. Jenomže to byla právě ta chyba. Namísto toho, aby se spojili, tak síly naopak roztříštili. Teprve v 90. letech se posbírali přeživší a začal vývoj, jak už ho známe dnes. Ale taky to možná tak bylo správně Ony se ve skutečnosti v těch 80. letech dají najít společné prvky třeba u procesorů, takže tak úplně nezávisle ten vývoj neběžel.
S tím časopisem si mi flashi připomněl VTM někdy z roku 87-88, kde byl právě článek o cestě na Mars, kterou už jsme podle tehdejších propočtů měli před deseti lety absolvovat. Dneska už tam měla být celá kolonie šťastných marťanů
S hrami je problém ten, že to vždy vyžaduje nějakou tvůrčí osobnost s vizí a je málo pravděpodobné, že se najdou dva schopní vývojáři, kteří nezávisle přijdou na to samé od A až po Z. Nejhorší jsou dneska ty sterilní světy, kdy řadu her od sebe na základě screenshotu už ani nepoznáte. No, asi bychom tu dneska debatovali na Baldur´s Gate Pokud bych totiž k RPG nepřišel přes MM, tak by se to událo o několik let později právě přes BG. Ovšem nejsem si jistý, že bych v tom případě tvořil web, asi by mi chyběla ta správná vzpruha  |