Je opravdu zvláštní, jak rychle to pak šlo kupředu a již po roce to působilo jinak. Hodně her z té doby díky tomu dneska trpí. Spritová grafika mi vždy byla bližší a hlavně té se tohle prakticky nedotklo.
Vždycky v souvislosti s tímhle přemýšlím, že dneska to mají 3D hry možná snažší, ale ta sterilita prostředí prostě pramení z toho základního nepochopení, že nákupem assetů vývoj nekončí. Tenkrát na tom pixelartu pracovali desítky lidí a i ty assety vyžadují stejnou péči. Jinak tu budeme mít stále jen klony klonů. Klon v dobách pixelartu byl oproti součastnosti stále originálem.
Dneska se blížíme k podobné době, v jaké vznikalo tohle ranné 3D. V jednu chvíli už nebylo snadné odlišit, ze které hry který screenshot je (trochu přeháním, ale pointa v tom snad nezanikne). Pamatuju si na svoje první reakce na postavy v Gothic 3, tehdy prostě opravdu toho top, kam to došlo, kteří jak kdyby z oka vypadli mariňákům z Quake 4. Od té doby se to vlastně o mnoho neposunulo ... Vlastně mnohem lépe na tom byla generace předtím, tedy Gothic II. Prostě to světlé období, kdy se to ranné období překonalo a začalo to vypadat nadějně.
Já vím, dneska nad tím současná generace ohrne nos, ale pro mě je pořád lepší, když hra není inovativní jen v mechanikách, ale nese si sebou i dobře zapamatovatelný ráz. |