Indie scéna působila jako spása jen v počátku, než se do toho začal hrnout kde kdo. Indie studio v principu neznamená malé, nebo nezkušené studio, ale v dnešní době se to ponejvíce pojí rovnou s crowfundingem, nejčastěji tedy s Kickstarterem. Nahrává tomu fakt, že dneska je vývoj her o poznání snažší, jenomže mít k dispozici nástroje ještě neznamená, že zplodím geniální hru.
Dneska už se do té první vlny euforie zase na první místo hrne finanční hledisko. Ani ne tak kolik vývoj hry bude stát, ale klasicky kolik na hře vyděláme. Co naplat, je to zcela legitimní, hry jsou byznys jako každý jiný. Kdo čekal, že Indie je nějaké zaříkadlo, tak se šeredně spletl. Vemte si, kolik opravdu dobrých dungeonů/RPG po Legend of Grimrock vůbec vyšlo? Je to jak u klasických studií, málokdo se odváží jít do rizika.
Co jsem vyrozumněl, tak Ubisoft má poměrně striktně nastavenou vnitřní politiku. Vývoj M&M se proto nemohl zadat někomu zcela bez dohledu. Limbic je přitom v principu nezávislé studio, jenomže jejich úkolem byl pouze vývoj, o obsah a spol se staral Reference Team z Ubisoftu.
Na odprodej značky M&M jednou určitě dojde, ale taky se obávám toho, kdo jí převezme a co s ní udělá. Docela se bojím japonských uchýláren  |