Pokud si to chce někdo komplikovat, tak proč ne, ale vzhledem k ostatním dvěma dílům jsou pro testování lepší volbou Windows 98 SE.
Edit: Koukal jsem, kdy jsem to prvně testoval a je to první polovina 2008. V lednu jsem zakoupil procesor AMD Athlon A64 X2 5000+, což byl u mě první procesor, který měl přímou podporu virtualizace v sobě. Na Virtualizaci se tak dal vyčlenit plný výkon jednoho jádra, tedy rovných 2,6 GHz. Oproti takovému Bartonu 3200+, který už byl plně dostačující pro DOSBox, to byl značný skok vpřed. Nicméně jak ve VirtualPC, tak i v ve VirtualBoxu nešly díly 6-8 zas tak úplně plynule. O poznání lépe to dopadlo v kombinaci obou virtualizačních programů s Phenomem II 965 X4, který má oproti Athlonu 64 zas o kus vyšší výkon. Na vině nebude ve skutečnosti ani tak výkon procesoru, jako výkon té "virtuální" grafiky, což je kámen úrazu hlavně kvůli MM9.
U Windows 7 Pro a Windows 8 Pro (?) nemá smysl Windows XP virtualizovat, oba systémy pracují v módu kompatibility právě tak, že se spustí VirtualPC a v něm Windows XP. U Windows 10 si nejsem jistý, ale mělo by to být stejné. Kdo má Home verze, narazí na jiný problém a tím jsou licenční podmínky. Pro provoz Windows ve virtuálním prostředí je potřeba vlastnit FPP licenci, nicméně Windows 98 SE a Windows XP lze v pohodě nainstalovat i v OEM verzi. Košér to není, ale vzhledem k tomu, že Microsoft vazbu na hardware u Windows XP už léta sám neověřuje, je to spíše otázka morálního postoje uživatele.
Hlavní výhoda virtualizace spočívá v tom, co už Uran naznačil - jednoduchost. Instalace Windows 98 i XP je bezproblémová a po instalaci si lze vytvořit kopii čisté instalace, která se pak dá používat jako záloha čistého systému. "Reinstall" systému je tak otázkou pár kliků. Výhodou je navíc to, že image z VirtualPC šlo natáhnout do VirtualBoxu (jak je to dnes, netuším).
Proč Windows 98 SE? Protože je to nativní OS, pro který byly díly 6-8 vytvořeny. Nehledě na to, že díly 7 a 8 potřebují na Windows XP beztak patche (viz dále), takže tím odpadá smysl podobného testování, jelikož XP patche je potřeba i pro vyšší verze Windows, takže ty podmínky jsou stále stejné. U Windows XP existuje jen jedna vyjímka a tou jsou verze do SP1 včetně, kdy šlo díly 7 a 8 spustit i bez XP patchů.
Kdysi jsem se chtěl tématu virtualizace na stránkách věnovat, ale čekal jsem na pokrok ohledně MM9. Ten však nepřišel a po těch letech mi přijde i samotná virtualizace poněkud zbytečná. Osobně tu mám od tohoto účelu jedno staré PC s Windows 98, na kterém můžu popř. vytvořit dualboot s Windows XP, což mi přijde smysluplnější. |