Pro psaní příspěvků do Knihy návštěv je nově vyžadována platná registrace na Fóru (přihlašovací údaje pro Knihu návštěv a Fórum jsou identické).

Jméno
Heslo
Jméno: JCMurphy 20. 7. 2017, 23:51:54 delete
e-mail:
 
se to tady dobře rozjelo po dlouhé době nějaký zajímavý téma... nevím kdo ho nahodil, ale nebylo by od věci poděkovat za rozproudění konverzace

tak začneme medvědama... medvědi nemají mimický svaly... neumí se usmívat, mračit, tvářit se, že tě chtějí zabít a v tom je ten problém... s medvědama by si člověk neměl zahrávat a těch pár cvoků, kteří je doma chovají a mazlí se s nima se nedá říct jinak, než sebevrazi... teda... já proti sebevraždě nic nemám (viz. jak se teď zabil zpěvák z Linkin Park), ale když už, tak ať se odrovnaj narovinu...

koně jsou neskutečný svině... taky je nemám rád, ale někde jsem četl, že kůň "vycítí!?" když se vám nelíbí, či tak nějak... ano... nemám je rád... ty sviňe mně pořád koušou do ruky, stahujou uši a já nevím co ještě...

já mám psa... mám labradorku, za pár týdnů bude mít 11 let a uznávám, že bych se o ní mohl starat líp... zas tak často ven nechodíme, ale občas ji zajdu vykoupat... a je to hodnej pes... je to tak neskutečně hodnej pes, že i vylíhnutejm kuřatům se vyhýbá metrovým obloukem... no každopádně přestože jsem ji naučil jenom povel sedni (a kydž to řeknu, tak ke mně přijde a sedne si přede mnou ) s cca 70% úspěšností, tak už máme takovou symbiózu... třeba vím, že bude vždycky přede mnou tak abych ji viděl, takže stačí odbočit do uličky mimo hlavní silnici a už ji pouštím z vodítka a taky vím, že si chce psa jenom očuchat a "pozdravit" psím jazykem a pak zase pokračovat v cestě, jenže zkuste to vysvětlit nějaké kravce ve značkovým kabátě se značkovým psem... tak se cca 50 metrů před nima otočím, udělám krok zpátky ať ke mně pes přijde, přejdeme je na vodítku a metr za nima ji zase pustím...
Jméno: Yuyana 20. 7. 2017, 23:08:41 delete
e-mail:
 
Jinak, četla jsem spoustu zajímavejch článků/knížek o hiearchii vlků v divočině, je to zajímavý čtení. Některý "alfasamci" by mohli bejt šokovaný :-D. Osobně vlky doma nemám, ale nějaký psy jsem v životě potkala.
Jméno: Yuyana 20. 7. 2017, 23:03:24 delete
e-mail:
 
Kůň si svojí sílu moc dobře uvědomuje...
Pojďme si promluvit o koních, a o tom, jak se nervou a nepoužívaj fyzickou sílu :-D. Bože. Koně uměj bejt velmi, VELMI agresivní. Proti jinejm koním, proti lidem, tak to prostě je. Koně jsou plně schopný přizabít jinýho jedince, kterej se jim nelíbí. Jsou plně schopný bojovat mezi sebou o nějaký postavení a taky to dělaj. Proto se říká "rvát se jako koně". Protože koně se rvou. Kopou, koušou.

Dítě, pes, kůň, všechno se dá vychovat bez toho, aby to někdo fyzicky zastrašoval. Jo, když to přijde na to, že se majitel bojí a cukne, a zvíře si může vynutit co chce, pak je to v řiti.

Nebo když zvíře vychovaný pomocí fyzický převahy dospěje k závěru, že se role obrátila... štěně vyrostlo, majitel zestárnul, nebo se jen otočil zády... jak často slyšíte, že někoho napadnul jeho vlastní pes? Nebo napadnul někoho z rodiny, když majitel nebyl v dosahu?
Jméno: Elemir 20. 7. 2017, 22:45:28 delete
e-mail:
 
Rozdíl mezi psem a koněm je právě ta kategorie šelem, tedy poměrně striktní hiearchie. Ta 50 kg slečna by psa o těch 70 kg nezvládla i kdyby se na hlavu stavěla, protože ve světě šelem jsou fyzické vlohy standard. Byť to neplatí absolutně, lvice se taky mohou dohodnout a hromadně zabít svého samčího vůdce, když si myslí, že z toho něco vytěží. My jsme si psa za ty tisíce let jen pokusili přizpůsobit a ono to někdy vyjde, ale spoléhat na to nejde, obzvláště u plemen, kde se dává přednost původním divokým vlohám. Ta slečna "přežívá" jen díky tomu, že pes jí má zakódovanou jako "majetek" svého alfa-samce Nikdo neříká, že to nemůže fungovat jinak, ale spoléhat na to opravdu nejde.
Jméno: Winterson 20. 7. 2017, 22:26:58 delete
e-mail:
 
Ne nadarmo se říká, že kdyby si kůň uvědomoval svoji sílu tak na něm nikdo nikdy neseděl.

Navíc čím chytřejší zvířák je, tím hůř se dá ovládat přesně podle představ, protože dokáže vymyslet neskutečný ptákoviny. Zase je fakt, že dokáže člověka zabavit a perfektně odvést chmury. Protože musí být pořád ve střehu co zvířák vymyslí
Jméno: Yuyana 20. 7. 2017, 22:20:29 delete
e-mail:
 
Ano, jistě, lidi se snažej abysi psi zvykli na jejich gesta, ale pes nedokáže dělat lidský gesta a vnímat psa je nutnost. Já musim vědět, co se honí mýmu psovi hlavou a co se mi snaží sdělit, znalost gest musí bejt oboustranná.
Jméno: Yuyana 20. 7. 2017, 22:18:15 delete
e-mail:
 
Že má někdo psa v paneláku neni automaticky problém. Naopak pes kterej je celej den sám na zahradě na tom je často hůř, zvlášť když celej den sleduje lidi, který dělaj bordel na "jeho území", děcka, co mlátěj do plotu a pobíhaj kolem, a kdo ví co ještě. Pak stačí otevřená branka a je po srandě.

Nemluvě o psech v kotci a na řetězu.

Našim psům se v paneláku líbilo, nikdy nestačilo je pustit na zahradu, muselo se na procházku, psi rádi očichávaj, chtěj stále nový věci. V baráku celkem brzo přestali chodit na zahradu a radši byli uvnitř s náma. Jakej je to proti bytu rozdíl? Čim starší pes, tim míň ho baví běhat, motýli a ptáci už ho nevzrušujou a toho krtka po pár pokusech taky vzdá. Dveře ven jsou přes teplou část roku otevřený od rána do večera, ale pes mi tu leží u dveří.

Spousta lidí má psa cvičenýho, ale ne socializovanýho, když jsou kolem, pes poslouchá, nedovolí si. Když kolem nejsou... co se asi stane?

Pravda, spousta lidí si volí plemeno, který neodpovídá jejich životnímu stylu. Někdy jejich životnímu stylu neodpovídá žádný plemeno. Je spousta starejch lidí který se nemůžou hejbat, ale maj štěně. Jak často ho maj cvičený a alespoň mu házej míček? Viděla jsem to jednou v životě.

Myslim, že psi co vypadaj do poslední chvíle neutrálně jsou vlastně chytrý. Kdyby tak nevypadli, tak neuspějou, někdo je přeruší a ztrestá za jejich chování. Pes je lovec. Lovec neupozorňuje kořist, to by byl blbej. Ano, psi útočej nečekaně, často zezadu, po tom, co kolem vás tiše prošli. Maxmalizujou šanci na vlastní úspěch a vyhýbaj se zranění. Občas těžko říct, proč útočej na konkrétního člověka nebo psa.

Pes kterej vrčí a štěká je slušňák, kterej se snaží řešit věci po dobrym :-p. Pes kterej chce zabít na vás skočí ze křoví bez jedinýho hlesnutí, mám s tim osobní zkušenost.


(Obávám se, že velikost majitelky nemá na autoritu vliv, i když chápu, že někdo kdo má 50kg se táhne líp než někdo kdo má metrák. Jenže pokud vás pes táhne, tak už autorita selhala, že. Kdyby člověk musel mít jen zvířata, který fyzicky zvládne, tak by to bylo třeba s koňma blbý.)
Jméno: Winterson 20. 7. 2017, 21:54:30 delete
e-mail:
 
Přesně, když potkáš tyhle dva psychopaty a uděláš pohyb, který se (jak jedné tak občas i té druhé kreatury nelíbí) tak máš problém nebo naopak nemusíš mít pár prstů.

Proto se většina lidí snaží aby si zvířata zvykla na jejich návyky a gesta než naopak. Vezmi si městské psy - auta je nerozhodí, běžce ve městech ignorují. Stejně jako lidská gesta, protože jsou na ně prostě otupělí a nevnímají je jako volně žijící zvířata.
Jméno: Elemir 20. 7. 2017, 21:44:41 delete
e-mail:
 
U řady zvířat je problém v tom, že jako lidé jsme zvyklí na různé typy gestikulace, mimiku apod., což ne každý živočišný druh ctí, popř. existují charakterové výjimky, kdy k vám v pohodě nakluše zdánlivě neutrálně vyhlížející pes a bez jakéhokoliv varování vás rafne. Je to analogie lidského psychopata, který dokáže provést smrtící akt, aniž by pohnul brvou. Jenomže u zvířat to asi takhle brát nejde, obzvláště jde-li o jejich přirozené prostředí. Osobně jsem třeba odpůrcem "panelákového" chovu psů, protože dneska je v módě mít co nejvíc cool plemena a pak vidíte, jak taková zbytnělá potvora za sebou táhne zmalovanou kreaturu o 50 kg, která si o sobě myslí, bůhví jakou že to je pro toho psa autoritou. Někteří prostě stále nechápou, že zvíře není módní doplněk a přesně jako s těmi medvědy, i zkušenému chovateli se může přihodit fatální kiks.
Jméno: Winterson 20. 7. 2017, 20:22:39 delete
e-mail:
 
U šelem je hodně vysoká pravděpodobnost, stejně jako u velkých hadů a krokodýlů.

U velkých zvířat (slonů) je spíš šance že se najednou otočí nebo opřou o ošetřovatele, ale je z toho smrťák aniž by slon chtěl- protože pro slona je to opravdu jenom otření.

Ale jsou i menší, se kterýma se dá užít i sranda. Jako třeba havrani a větší ještěři - leguán atd.
Jméno: Yuyana 20. 7. 2017, 19:54:43 delete
e-mail:
 
Pravda.

Stejně, umět komunikovat s danym druhem dává výhodu. Většina lidí je celkem slušnejch, myslim, že většina zvířat bude taky. Jasně, když trávíš čas s medvědama, je dobrá šance, že tě jednoho krásnýho dne nějakej sežere. A některý zvířata vychovaný lidma který jim nerozuměj to fakt nemaj v hlavě v pořádku...
Jméno: Winterson 20. 7. 2017, 19:05:59 delete
e-mail:
 
Vtip je ale v tom, že stejně jako mezi lidma tak i mezi zvířaty jsou pěkná hovada. Občas nevíš jestli se máš víc bát ostatních lidí nebo zvířat. Takže ani moc (brát s rezervou) nezávisí na velikosti zvířete jako na jeho povaze.

U zvířat to máš ale jednodušší. Vidíš tygra tak je jasný že se mu obloukem vyhneš, ale nebezpečný lidi v davu prostě přehlídneš.
Jméno: Yuyana 20. 7. 2017, 17:36:44 delete
e-mail:
 
Když vidim zvíře co má dvě tuny, tak je mi jedno, jestli je líný :-D. Zvířata obecně běhaj rychleji než lidi, takovej medvěd taky nevypadá jako běžec, ale ono zdání klame...

Lidi jsou vychovný v iluzích, nad kreslenejma obrázkama zvířátek a plyšákama, nedokážou poznat, co jim zvíře signalizuje, nemaj tušení, podle jakejch pravidel daný druhy žijou... Je komický jak i lidi co maj doma psa nedokážou poznat jasný psí signály, a pak takový turisti radostně běžej hladit hrošíka :-D.
Jméno: JCMurphy 20. 7. 2017, 15:51:22 delete
e-mail:
 
hroší jsou neskutečný hovada... člověk si řekne, že je to nějaký líný prase ve vodě, jenže stačí se podívat když si zívnou a respekt... a takoví samci... no Afriku radějc vynechám...

a medůzy jsou taky dokonalí na odkráglování člověka, jenom si myslím, že to nedělají schválně... lidi se jim prostě připletou do cesty... a takový čtyřhranky jsou na neúmyslný zaíjení experti...
Jméno: Yuyana 20. 7. 2017, 14:06:26 delete
e-mail:
 
Nežije, někdo je vyzabíjel. Pojďme mluvit o tom, jak je hroch zákeřnej.

Jednou mě kousnul poník, jinak mi koně taky nic neudělali. Ale jsou velký a já jim nerozumim. Respektuju osobní prostor cizejch zvířat, ale občas pronásleduju kočky a myši. Je to instinkt, nedokážu to nedělat.
Jméno: Elemir 20. 7. 2017, 06:19:07 delete
e-mail:
 
U nás moc velkých zvířat, ze kterých by šel nějaký respekt, nežije. Před divočákem se dá kdyžtak zdrhnout a jezevce jsem viděl akorát zajetýho. Nicméně mám zajímavý vztah ke koňům, aniž by mi cokoliv udělali, tak se k nim ve stájích nepřibližuju. Mám takový pocit, jakoby jen čekali, až se přiblížím, aby mě rafli ... prostě mají v mojí přítomnosti divný kukuč a na to jim neskočím

O hroších jsem kdysi viděl dokument, dost mě překvapilo, jak zákeřné zvíře to je. Nosorožci jsou oproti nim vyslovení dobráci.
Jméno: Yuyana 20. 7. 2017, 00:01:26 delete
e-mail:
 
Nejen že žraloci zabijou prd, ale navíc jim musíš pomalu líst do tlamy. To neni jako když se odejdeš vyčůrat do křoví a žralok tě kousne do zadku.

Jo takový medůzy, ty tě třeba nezabijou, ale bude ti to nějakou dobu velmi líto.

Prostě hrochy a štíry nebrat, naštěstí to tu nežije.
Jméno: JCMurphy 19. 7. 2017, 23:36:43 delete
e-mail:
 
tak u štírů je to pochopitelný... zatímco pavouci zabijou dle oficiálních záznamů do deseti lidí (tak fajn... i kdyby neoficiálně do tisícovky?) tak štíři se s tím neserou a ti si to podávají ofiko v desetitisících... no a pak tu jsou takoví žraloci... o nich jsem slyšel, že ofiko zabijou do deseti lidí a i kdyby neofiko pár desítek, tak je to pořád mizerný...
Jméno: Yuyana 19. 7. 2017, 22:30:25 delete
e-mail:
 
To s očima je zajímavý, zkusim na to dát pozor, jestli uvidim nějaký hady. U mě je to jednoduchý, had=může bejt jedovatej, jelikož se v hadech nevyznám, bojim se jich plošně :-D.
Jméno: Yuyana 19. 7. 2017, 22:27:16 delete
e-mail:
 
Popravdě mám respekt spíš z velkejch zvířat. Zrovna nedávno jsem se snažila bejt statečná, běželo kolem mě stádo koní :-D. Taková cizí doga taky dokáže vyděsit. Hroch? Viděla jsem ho akorát v zoo, a jinak ho ani vidět nechci :-D.
Ne, ne, malý zvířata, hmyz, myši, a tak, čim menší tim bezpečnější. Slepic se nebojim, ke pštrosům zásadně nelezu. Prostě musí to bejt A: jedovatý nebo B: fyzicky schopný mě zabít.

Zdá se, že to máme naopak :-D.