Tak jsem se byl dneska podívat v Lounech do muzea, kam převezli sbírku starých PC z expozice muzea v Litomyšli a mají to opravdu hezky udělané. Sbírka to není bůhví jak velká, ale krom typických exponátů jako je PMD 85 a IQ 151, tam měli první notebookové vydání PC/XT, několik Sharpů a hlavně mě zaujal velký Commodore 1000 (?). Vypadalo to jak desktopová Amiga, ale byl to lepší typ Commodore se zabudouvanou 5.25 FDD mechanikou. Vůbec jsem netušil, že něco takové existovalo. Já si vždy myslel, že se vyrobil jen c64/128 a mechanika byla zvlášť, podobně jako u Didaktiku M.
Další zajímavostí bylo, že skoro u všech PC bylo popsáno, ve kterém filmu se který kus mihnul a jak tam byl využit (např. c64 vs italský seriál Chobotnice, kde Corado dešifruje seznam jmen mafiánů - tu scénu si dokonce vybavuji).
Z modelů, které si je možné vyzkoušet, mají arkádový automat se Street Fighterem (netuším přesně, dostal jsem nakládačku od dcery, tak jsem od toho raději zdrhl ). Pak je tam konzole Atari a Arkanoid, druhá konzole je asi taky Atari, to se mnou nikdo zkoušet nechtěl, neb to bylo na joysticích a pak jsou tam PC s emulátory, tak jsem trochu zamachroval v Bombermanovi Nějaké Atari nebo Sharp bylo připojené i k televizi, ale to by se prý dlouho nahrávalo - pořádně jsem nekoukl, doporučuji menší děti nechat doma
Pak mě docela zaujaly nástěnné tabule s výběrem her v každé kategorii, samozřejmě jsem se zastavil u RPG. V seznamu byla MMI a mezi ukázkami časopisů jsem viděl Excalibur s obálkou z MM4.
Zajímaví byli i návštěvníci, bez ohledu na věk a vyjma dětí, to byl snad samý nerd U těch PC se ani moc nedivím, pro mě to třeba bylo přínosné, hlavně když víte, co si pod těmi pojmy v komponentách představit a kam to zařadit. Svým způsobem to bylo takové opakování. Ty Sharp mě ale překvapily, netušil jsem, že to u nás bylo tak populární a hlavně, že se to u nás dalo dokonce zakoupit. U c64 třeba vím, že se prodávaly ještě v první polovině 90. let, ale Sharp jsem osobně viděl snad jen v Německu. |