| Trochu bych oponoval. Gothic 3 je bezpochyby výborná hra. Obzvláště Myrtana je skvěle provedená. Je to přesně to, co jsem si vždy v hrách přál a co mi např. chybělo na Morrowindu (ty nekonečné sopečné planiny mě jen deprimovaly). Mám rád plno zeleně kolem sebe a tu volnost, kterou Gothic nabízí. Bohužel mě na něm vadil právě systém boje a to odloučení od běžného života na kontinentu. Gothic 3 je jednou z mála her, kde jsem se rozhodl pro trénink lučištnických dovedností. Tou první byl právě Morrowind, ale to jen proto, že Morrowind bylo první RPG, kde jsem si konečně mohl vyzkoušet všechny možné dovednosti s lukem. U Gothicu 3 to však byla nutnost, protože v divočině bylo o život si k tělu připustit kdejakého vlka nebo jinou potvoru. Kupodivu fyzický boj je zde dost podceněn a až ke konci hry jsem zjistil, že daleko výhodnější je trénovat magii. Co se toho odloučení týče, tím mám na mysli tu anonymitu Bezejmeného. Chyběla mi tam sounáležitost s děním v jednotlivých vesnicích a vše se posouvalo jen od úkolu k úkolu. Jakmile jsem některou z vesnic osvobodil, jakákoliv komunikace s obyvateli se značně omezila. Čekal bych, že se objeví nějaké nové úkoly, ale nepřišlo nic. Je mi jasné, že příběh si to žádal, ale přeci jen bych uvítal po staru nějaké to přidružení ke konkrétní "gildě". Od počátku to pak totiž inklinuje ke zlaté střední cestě a tím i k příslušnému konci. Škoda, že si vývojáři nedali trochu více záležet. Možná by totiž stačila menší mapa, ale lépe propracovaná. Když jsem prolézal hory na západě, tak jsem našel mnoho míst, které jen zely prázdnotou a přitom mohly být tak krásně využity. Tohle vše mi tam chybělo, ale neberte to nijak špatně, Gothic 3 je opravdu skvělá hra, jenom jsem si toho přál až příiš a proto to malé rozčarování. |